Pitanja o komponenti za mlade Erasmus+ programa
Postoje 2 vrste zemalja u kojima je Erasmus+ aktivan:
- Države članice EU i treće zemlje pridružene Programu (ranije nazivane Programske zemlje) i
- Treće zemlje koje nisu povezane sa Programom (ranije su se nazivale Partnerske zemlje).
Pogledajte full list of eligible countries.
Na zapadnom Balkanu, Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo* i Crna Gora pripadaju grupi trećih zemalja koje nisu pridružene Programu (ranije nazivane Partnerske zemlje), a Srbija i Sjeverna Makedonija su treće zemlje povezane sa Programom (ranije su se nazivale Programske zemlje).
Prve mogu samo djelimično da učestvuje u Erasmus+, a druge mogu u potpunosti da učestvuje u svim Erasmus+ aktivnostima i projektima. Konkretno, organizacije sa Zapadnog Balkana mogu biti KOORDINATOR (one koje se prijave) i PARTNERSKA ORGANIZACIJA SAMO u izgradnji kapaciteta u oblasti mladih. S druge strane, organizacije sa Zapadnog Balkana mogu biti samo PARTNERSKA ORGANIZACIJA u omladinskim razmjenama, mobilnosti omladinskih radnika, projektima za učešće mladih i partnerstvima za saradnju u oblasti mladih.
Svi Erasmus+ projekti se podnose online. Bez papira, bez poštanskih troškova, bez čekanja u pošti poslednjeg dana roka za predaju prijave. Procesi apliciranja za Erasmus+ variraju u zavisnosti od toga za koji dio finansiranja se prijavljujete i da li mogućnošću finansiranja upravlja European Education and Culture Executive Agency (EACEA) or National Agencies. Ako se prijavljujete iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova* ili Crne Gore, možete se prijaviti samo direktno EACEA. Ako se prijavljujete iz Srbije ili Sjeverne Makedonije, možete se prijaviti i EACEA i vašoj Nacionalnoj agenciji. Više informacija o procesu prijave, uključujući obrasce i modele prijavnih obrazaca, možete pronaći na How to apply section of the European Commission web page.
Istražite preko 200.000 odobrenih Erasmus+ projekata putem ovog linka Erasmus + Project Archive.
Pitanja o programu Evropska inicijativa za solidarnost
- Moja organizacija radi sa lokalnim volonterima;
- Moja organizacija ima stabilnu strukturu (redovne aktivnosti, finansije i osoblje);
- Moja organizacija ima tekuće aktivnosti u koje se može uključiti ESC volonter iz države članice EU;
- Moja organizacija ima iskustvo sa upravljanjem međunarodnim projektima;
- Aktivnosti moje organizacije su povezane sa solidarnošću i lokalnim zajednicama.